Na een ronduit zwakke start van het jaar laat de Nederlandse bestelautomarkt in maart eindelijk weer een teken van leven zien. Volgens cijfers van RDC werden er 1.754 nieuwe bestelauto’s geregistreerd, tegenover 1.558 in maart 2025 – een plus van 12,8 procent. Een bescheiden opleving, maar in een markt die de afgelopen maanden vooral achteruit keek, voelt het bijna als lente na een lange winter.
Die opleving komt niet uit het niets. Januari (-21,6 procent) en februari (-25,2 procent) drukten het eerste kwartaal stevig in het rood. Over de eerste drie maanden blijft de markt dan ook 12,5 procent achter bij vorig jaar, met in totaal 4.504 registraties.
Op merkniveau verandert er ondertussen weinig aan de machtsverhoudingen. Ford blijft onbetwist marktleider met 1.223 registraties en een marktaandeel van 27,2 procent. Op afstand volgen Renault (15,7 procent) en Mercedes-Benz (10,8 procent). Opvallend is dat juist deze laatste flink terrein verliest ten opzichte van vorig jaar.
Verder in de ranglijst vallen de stevige dalingen op bij Volkswagen en Opel, terwijl nieuwkomers en nichemerken zoals Kia en Goupil juist groei laten zien – zij het vanaf een laag volume.
De vraag is of maart een structurele kentering markeert of slechts een incidentele opleving. De bestelautomarkt blijft immers gevoelig voor economische onzekerheid, fiscale wijzigingen en de voortdurende transitie naar elektrisch rijden. Eén zwaluw maakt nog geen zomer, maar na maanden van krimp is dit in elk geval een eerste teken dat de markt weer durft te ademen.

