
De Kia PV5 Cargo is de International Van of the Year 2026. Dat is allemaal fraai (van harte gefeliciteerd en wat staan de bloemen nog mooi), maar een bestelauto moet zich allereerst in de praktijk bewijzen. En dus kwam de ‘awardwinning’ PV5 Cargo naar de Bestelauto-redactie voor de eerste praktijktest.
Direct na de overhandiging van de International Van of the Year (replica)trofee aan Léan Verstoep van Kia Nederland stapten we in het ‘fotomodel’ van de PV5 Cargo en reden naar de redactie. Onderweg kregen we direct al bewonderende blikken van medeweggebruikers. Niet zo gek natuurlijk, want de PV5 heeft een echt geheel eigen uiterlijk. Hij is met zijn 470 cm lengte en 190 cm hoogte niet supergroot, maar hij valt wel op. De korte, hoog opgetrokken neus met de voorwielen bijna op de hoeken van de carrosserie, het valt op. De dagrijverlichting geeft de auto echt een eigen signatuur. De lakkleur is zwart, Aurora Black Pearl om precies te zijn. Niet onze voorkeur, want de lijnen van de auto en designdetails vallen er een beetje in weg. Tijdens onze testweek was het koud en regenachtig. Vuil bleef goed zitten en liet zich duidelijk zien op het zwarte front. De lichtunits op de achterzijde zijn fraai ontworpen. De wielkasten zijn iets uitgebouwd met zwart kunststof. Van hetzelfde materiaal is de achterbumper en onderkant van de achterdeuren, dat hoge kosten moet voorkomen bij een eventuele aanrijdschade.
Modern
In de cabine blijkt de PV5 ook een moderne auto. De cabine is 176 cm breed en 161 cm diep en geeft optisch en ook qua gevoel veel leefruimte. Het interieur is strak ontworpen, met prominent twee schermen op het verder strak ogende dashboard. Een 7,5 inch instrumentendisplay achter het stuur en een 12,9 inch groot display midden op het dashboard. Beide zijn helder en geven praktische info. Met het grote display is zo’n beetje alles van de auto te bedienen en dat gaat makkelijk en intuïtief. Android Auto en Apple Carplay zijn draadloos te verbinden en ook met die ‘connectivity’ is het nog makkelijk switchen tussen Apple en Android of Kia’s eigen systeem. Informatie over de rit en batterijstatus worden ondertussen weergegeven op het kleine scherm, dat goed af te lezen is door het stuurwiel. Dat is overigens niet rond maar ook niet vierkant, maar juist daarom biedt het een goede blik op het display. Op en in het dashboard zien we diverse grote opbergvakken. Er is een slim ‘smokkelvak’ in de vloer, onzichtbaar onder het tapijt! Handig is de module tussen de voorstoelen, waar een A4-documentenmap in past. Helemaal van deze tijd is de sleuf in het dashboard links van het stuurwiel. Daar zijn via open source 3D geprinte accessoires te bevestigen. Kia AddGear heet dat, zoek het maar eens op. De stoelen in deze luxe versie van de PV5 zijn voorzien van kunstleer en zitten prima. Inzittenden hebben niet alleen de beschikking over stoelverwarming, maar ook over stoelventilatie. Stuurverwarming is er ook. Helemaal handig is de mogelijkheid om via het Kia-systeem dan wel de Kia-app de cabine voor te verwarmen. Zo hoef je nooit meer de ramen te ontdoen van ijs en stap je in een lekker warme auto. Doe je dit terwijl de auto nog aan de laadpaal staat, dan kost het je geen accucapaciteit, en anders slechts een paar procent. Er is veel luxe aan boord, maar ons testmodel was dan ook voorzien van de meest volledige uitrusting, de Elite Executive.
Wielkasten
Voordat we aan onze verbruiksrit beginnen, leggen we 345 kg lading in de laadruimte. We meten 225 cm laadlengte, 156 cm breedte en maximaal 150 cm hoogte. De eigenzinnig vormgegeven wielkasten zijn net als de vloer voorzien van houten bekleding. Tussen de wielkasten is 86 cm ruimte, goed voor een overdwars geplaatste europallet. Wie veel met een heftruck of handpalletwagen laadt, doet er goed aan dat te doen via de zijschuifdeur. Er is een optie voor een tweede zijschuifdeur links. Het laadvermogen van de PV5 Cargo is 690 kg, dus we gaan half beladen op weg. Opvallend aan de laadruimte van de PV5 is natuurlijk de lage laadvloer, slechts 43 cm hoog. Handig om gereedschap op te laden is het stopcontact in de laadruimte, onhandig zijn de uitstekende slotogen. Ze zijn gelukkig geel gemarkeerd, maar zitten gevaarlijk op hoofd- en ooghoogte. Nare ervaringen ermee bleven ons bespaard.
Testrit
We hebben voor onze testrit het 71,2 kWh grote accupakket volledig vol geladen. 100 procent accucapaciteit betekent volgens de boordcomputer 377 km aan actieradius. Op weg dan maar. Onderweg merken we al snel het fijne rijkarakter van de PV5, dat we eerder in Spanje al ervaarden. De besturing is fijn en de draaicirkel met 11 meter heel klein, wat fijn is in stedelijk gebied. De elektrische aandrijving is met 120 kW krachtig maar niet over the top. Je hoeft niet aan de Kia te wennen, het lijkt eerder of hij zich aan de bestuurder aanpast. Er ontstaat al snel een band, door de makkelijk te bedienen techniek. De PV5 laat zich makkelijk sturen over de vele rotondes op onze route en als we moeten afremmen kan dat met de flippers achter stuur, waarmee regeneratie van kilowatturen te regelen is. One pedal driving is ook mogelijk en nog makkelijker. Als je niet wil hoef je de voetrem amper aan te raken. Wel vinden we het jammer dat regenereren niet meteen mogelijk is bij nog bijna volle accu’s, maar pas als die al vele procenten capaciteit hebben verloren. Elke kWh die je terugwint is er eentje, nietwaar? Bij de rotondes valt ons trouwens wel weer op dat de linker A-stijl van de PV5 een grote dode hoek heeft. Daar moeten we zelf toch extra goed opletten. De displays houden ons goed op de hoogte van de duurzaamheid van de rit en de state of charge van de accu’s. Bang dat we zonder stroom komen te staan hoeven we niet te zijn want onze testrit eindigt na 64 km over een gevarieerd parcours. De boordcomputer wijst nog 82 procent aan accucapaciteit aan, met nog 310 km range. Verbruik volgens de boordcomputer: 20,5 kWh op 100 km. We hangen de PV5 aan de laadpaal en met 50kW is-ie in een half uur weer helemaal vol. De accu’s lusten iets meer dan 14 kWh, wat volgens onze berekeningen het verbruik brengt op 21,9 kWh op 100 km. De actieradius komt dan (met belading en met buitentemperaturen van zo’n vijf graden) op 325 km. Tijdens onze hele testweek, met voornamelijk lege snelwegkilometers, lag het verbruik op 18,1 kWh op 100 km.
Terechte winnaar
De Kia PV5 Cargo bewijst zich in deze test als een uitstekende nieuwkomer, die echt terecht die Award gewonnen heeft. Voor je geld, zo’n 40.000 euro, krijg je een heel moderne bestelauto die uitstekend rijdt en waarmee je ze in elk stadscentrum met open armen ontvangen. Fijn voor de eigenaar dan wel wagenparkbeheerder is de standaard 7 jaar fabrieksgarantie (of 150.000 km) en 8 jaar op het accupakket die Kia verleent. Dat geeft vertrouwen voor vele kilometers.

Specificaties & Metingen
| Merk | Kia |
| Type | PV5 Cargo L2H1 |
| Motor | elektromotor |
| Transmissie | traploze automaat, 1 versnelling |
| Accupakket (kWh) | 71,2 |
| Vermogen (kW/pk) | 120/163 |
| Koppel (Nm) | 250 |
| Afmetingen uitwendig lxbxh (cm) | 470 x 190 x 190 |
| Wielbasis (cm) | 300 |
| Laadruimte lxbxh (cm) | 225 x 156 x 146 |
| Tilhoogte (cm) | 43 |
| Eigen gewicht – leeg (kg) | 1960 |
| Nuttig laadvermogen (kg) | 690 |
| Max. aanhangergewicht (kg) | 790 |
| Geluidsniveau bij 80 km/u (dBA) | 64,7 |
| Geluidsniveau bij 100 km/u (dBA) | 64,8 |
| Acceleratie 0-80 km/h (sec) | 6,6 |
| Acceleratie 80-100 km/h (sec) | 2,9 |
| Stroomverbruik (kWh/100 km, 345 kg beladen) | 21,9 |
| Actieradius (getest) | 325 |
| CO2-uitstoot WLTP (gr/km) 0 | 0 |
| Prijs vanaf (€) | 38.320 |
| Prijs zoals getest (€) | 41.403 |












